Najczęściej zadawane pytania


Kiedy usuwa się chorą nerkę?

Obecnie wskazania do usunięcia nerki z brakiem jej funkcji wydalniczej znacznie się zawęziły. Nie usuwa się takiej nerki jeśli nie jest ona źródłem opornego na leczenie farmakologiczne nadciśnienia tętniczego, nawracających infekcji, bądź nie budzi ona wątpliwości co do procesów
nowotworowych. Nerka pozbawiona funkcji filtracyjnej jest źródłem wielu cennych substancji hormonalnych, regulujących funkcję organizmu, jej usunięcie nie jest więc całkowicie bez wpływu na organizm ludzki. Jednak zawsze ostateczna decyzja należy do lekarza specjalisty (nefrologa, urologa), który oceni całość wskazań i przeciwskazań do tego zabiegu.


Co to jest BMI?

Sprawdź, czy masz nadwagę

Nadwagę można określić obiektywnym, na co dzień stosowanym przez lekarzy, popularnym i prostym wzorem BMI.

Wskaźnik BMI (Body Mass Index) wylicza się, stosując standardowy wzór Queteleta – kg/m(masa ciał w kg podzielona przez wzrost, wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu).

Normy:

 

  • Prawidłowy ciężar ciała – BMI< 25 kg/m2
  • Nadwagę – BMI 25-30 kg/m2
  • Otyłość – BMI > 30 kg/m2


Co to jest dna moczanowa i jak ją leczyć?

Dna moczanowa jest chorobą stawów, przebiegającą z odczynem zapalnym i nawracającymi dolegliwościami bólowymi o typie napadów dny moczanowej. Jej przyczyną jest tzw. hiperurykemia czyli podwyższony poziom kwasu moczowego w surowicy krwi. Klinicznie dnę moczanową dzielimy na wrodzoną (wrodzone defekty metabolizmu kwasu moczowego), przewlekłą i ostrą (wspomniane wcześniej napady). Przyczyny podwyższonego poziomu kwasu moczowego, poza defektami wrodzonymi metabolicznymi, to stosowanie leków moczopędnych, choroby nerek, stany patologii ciąży, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadużywanie alkoholu, stany nietolerancji glukozy, nadmierna podaż związków purynowych w diecie. Do zwiększonego poziomu kwasu moczowego prowadzi wadliwa dieta z nadmiarem tzw. puryn: podroby (wątróbka, nerki, mózg, serce), mięso (wieprzowina, wołowina, baranina, drób), kraby, krewetki, langusty, rosoły, buliony, niektóre warzywa (kalafior, groszek, zielony, szpinak, fasola). Powoduje ją również nadmierny wysiłek fizyczny. Choroba wymaga, poza dietą oraz leczeniem innych schorzeń, terapii ostrych napadów dny (kolchicyna, niesterydowe leki przeciwzapalne)
oraz zapobiegania narastaniu wysokich poziomów kwasu moczowego między napadami
(Allopurinol). Leczenie prowadzi lekarz rodzinny, okresowo kontrolując poziom kwasu
moczowego w surowicy. Takich kontroli pacjent wymaga do końca życia, leki przyjmuje w zależności od wskazań lekarza.