Książka

Z wielką przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa „ElSet” w marcu 2018 roku ukazał się tomik felietonów z życia lekarzy, autorstwa dr Beaty Januszko-Giergielewicz pt. „Lekarz w sieci”, który jest zbiorem jej prac tego gatunku literackiego dotychczas opublikowanych.

Dla osób chętnych proponujemy zakup egzemplarza za 25 PLN+koszty przesyłki (8zł).

Kwotę prosimy przesłać na konto: 10 1140 2017 0000 4302 0416 1915

Po wykonaniu przelewu proszę o wypełnienie formularza z dokładnymi danymi adresowymi.

Informujemy, że przesyłki są realizowane raz w tygodniu, po zaksięgowaniu wpłat.

Zdjęcie okładki !Recenzja dr Lella

Felieton nie jest łatwym rodzajem publicystyki, dr Beata Januszko-Giergielewicz w mojej ocenie rozwinęła go po mistrzowsku. Chwile refleksji, chwile zadumy, swoje przemyślenia o regionie, środowisku zawodnym przelewa na papier. Zapiski wynikające z potrzeby przekazania wrażeń sprawiają, że człowiek łatwiej rozumie drugiego człowieka, lekarz – drugiego lekarza. W codziennym zabieganiu i zgiełku wrażeń jest to tym bardziej cenne, że mamy w naszym otoczeniu osoby wrażliwe na piękno, osoby kreujące teraźniejszość i przyszłość.

Felietony dr Beaty Januszko-Giergielewicz, tak jak jej zapiski, poezja i proza, jak struny skrzypka w orkiestrze przenoszą nas na chwilę do innego wymiaru – zadumy, rozważań, głębszej refleksji, ale jest też w nich powiew optymizmu. Zachęcam do lektury tych utworów literackich – lekkich w formie i utrzymanych w bardzo osobistym tonie.

      dr Anna Lella

Recenzja ElSet

Od redakcji

Na środowisko medyczne większość z nas patrzy z pozycji pacjenta. Na co dzień nie jest to zbyt zajmujący temat. Owszem, zdarzają się głośne i nośne medialnie wydarzenia, ale raczej wzbudzają one chwilowe zainteresowanie. Czy zatem felietony z życia i pracy lekarza mogą zajmować kogokolwiek spoza „światka”?

Część z nas, pacjentów, w stosunku do lekarza zachowuje dość spory dystans, traktuje może nie tyle jak przeciwnika, ile kogoś, kto stoi po drugiej stronie barykady – jesteśmy my, pacjenci, kontra oni, lekarze. Beata Januszko-Giergielewicz w swoich felietonach udowadnia, że to mit, stereotyp, absolutnie błędny obraz środowiska medycznego. Wszak wszyscy, pacjenci i lekarze, mamy wspólne cele – zdrowie i życie. Niestety, ich realizację utrudnia, a nawet uniemożliwia system. System – choroba, która trawi i tak już wycieńczony organizm, jakim jest służba zdrowia w Polsce. System, dla którego pacjent, człowiek potrzebujący pomocy, jest beneficjentem. System, którego absurdy, chroniczne problemy i niedorzeczne wymagania stawiane medykom są jednym z głównych tematów felietonów autorki, też lekarza. W tekstach wybrzmiewają bunt i niezgoda na zastaną rzeczywistość, na permanentne zmęczenie i stres, na pracę ponad siły człowieka, na sytuację, gdy godne uprawianie zawodu lekarza – zawodu, przypomnijmy, zaufania publicznego, w którego treść wpisana jest też misja – stało się nierealne. Tytuł zbioru – Lekarz w sieci – dobrze oddaje realia współczesnych medyków, ale autorka pokazuje, że w tej pułapce nie są sami, znaleźli się w niej także pacjenci. Niestety, na choroby systemu jeszcze nikt nie wynalazł skutecznego lekarstwa…

Wbrew tym wszystkim problemom i trudnościom, z którymi na co dzień spotyka się autorka, zbiór felietonów nie jest „litanią” narzekań. Autorka opowiada również o ogromnej satysfakcji i – mimo powszechnego wśród lekarzy poczucia wypalenia – o spełnieniu zawodowym, o artystycznych pasjach, pięknie naszego regionu. Dzieli się z czytelnikami swoimi refleksami na temat współczesnego świata i ludzi, porusza tematy uniwersalne, wykraczające poza krąg medyczny, z którymi może identyfikować się każdy z nas, choć niejednokrotnie nie mamy czasu ani siły, żeby w natłoku zdarzeń i pędzie zatrzymać się na chwilę i zadać kilka ważnych pytań, a lektura felietonów może być przecież dobrą okazją ku temu.

Pilne! Wizyty w gabinecie w okresie epidemii

Sprawdź!
X myStickymenu